5 tipů od Petra, vydání #114
Dnešní menu: Midjourney umí obrázky ve vyšším rozlišení. 7 hacků na produktivitu. Tvorba loga jednoduše. Nástroj na editaci videa zdarma. Co je to Coriolisův jev?
Midjourney umí nově generovat obrázky v rozlišení 4096x4096 pixelů
Midjourney tento týden přidalo dva nové upscalery - nástroje na zvýšení rozlišení vygenerovaných obrázků. Od teď si můžeš vygenerovaný obrázek 2x nebo 4x zvětšit bez ztráty kvality! Tohle jsme všichni chtěli. Budiž konec maximálnímu rozlišení 1024x1024 pixelů.
Oba upscalery (jak se to řekne česky?) fungují pouze v režimu “fast-gpu time”, takže vás stojí více zakoupeného času. Důvodem je, že v Midjourney zatím ladí výkon serverů u této funkce a tak není v “relax módu” zatím dostupná. Což by se ale mělo během pár týdnů změnit.
Upscale tlačítka jsou k nalezení pod vygenerovaným obrázkem po jeho zvětšení po stisku tlačítka U1/U2/U3/U4.
7 rychlých tipů na produktivitu
Konec roku je asi na všech frontách hektické období, tak by se ti mohlo hodit pár rychlých hacků na udržení produktivity. Možná některé z nich znáš, ale myslím, že jejich zopakování v tomto čase rozhodně neuškodí.
1. Pořádně spát. Ono se sice zdá, že člověk si přivstane, víc toho stihne, ale spánek nelze šidit dlouhodobě. A kafe taky chybějící hodiny spánku nenahradí. Navíc má nedostatek spánku i vliv na oslabení imunitního systému.
2. Multitasking je zlo. Mýtus o "zvládnutí více úkolů za kratší dobu" díky žonglování s více úkoly najednou je nesmysl. Realita je spíš o tom, že přepínáním mezi úkoly, jsi méně produktivní, výsledky tvé práce jsou horší a celkově jsi díky vyššímu stresu na fajn cestě k vyhoření.
3. Naopak - přestávky jsou dobro. Pomohou ti dobít si hladinu energie, udržet soustředění, zvýšit kreativitu.
4. Kalendář není od toho, aby byl zapráskaný od rána do večera. V rozvrhu si nech určitý volný prostor (ono se stejně během dne něco pokazí, co bude potřeba operativně řešit - a když ne, tak aspoň budeš mít volněji) a stanov si priority nejdůležitějších úkolů.
5. Experimentuj a zkoušej nové věci. Jet v zaběhnuté rutině je sice pohodlné, ale z dlouhodobého hlediska je na škodu produktivitě. Vyzkoušet něco nového, něco jinak naopak pomůže zvýšit kreativitu a motivaci.
6. Starej se o sebe. Produktivita není jen o práci. Je potřeba pečovat také o své fyzické a duševní zdraví. Ignorování péče o sebe může vést k pěkně nepěkným věcem. Cvičení, meditace nebo jiná aktivita, která tě baví je - to jsou věci, které pomáhají. A je dobré si na ně najít čas. Sám jsem z povedené šachové partie (to je můj největší koníček) nabuzený na pár dní. Zdravím včerejšího turnajového soupeře, pokud to čte :-)
7. Nemusíš být na vše sám. Takže se neboj požádat o pomoc nebo rovnou deleguj. Udělat věci sám je sice zpočátku nejrychlejší k dokončení ono úkolu, ale taky to je nejrychlejší cesta k utavení se.
Robustní video editor zdarma? Tady je.
O tom, že video obsah je oblast, která v poslední době zažívá nával tvůrců, se tu asi moc nemusím rozepisovat.
Tvorba videí není jen o tom, že člověk něco natočí. Neméně důležitou částí je i následná postprodukce natočeného materiálu. A k tomu jsou potřeba video editory.
Jedním z nejlepších neplacených video editorů je Kdenlive. Na trhu je už pěknou řádku let a tak nabízí už slušnou dávku funkcí. Některé z nich možná ani nevyužiješ :-)
Potřebuješ logo snadno a rychle?
Hledáš nástroj, který ti pomůže rychle navrhnout logo tvé firmy/projektu? Zkus Looka.
Stačí zadat jméno firmy, obor, vybrat si barvy, styl a případně slogan a o vše ostatní se už postará algoritmus.
Tady jsou ukázky log fiktivního penzionu U jezera.
A pokud chceš pohled a doladění od zkušeného grafika - logo tvůrce, tak výstupy z Looky mohou posloužit jako fajn podklad o tvých představách.
Co to je Coriolisův jev a jak funguje?
Chodil(a) jsi jako dítě na pouti na tu atrakci, kde jezdíš dokola a máš za úkol hodit míč do koše uprostřed atrakce? Trefit se nebyla žádná sranda.
Kdybychom jen tenkrát znali fyzikální jev nazvaný Coriolisova síla.
Je to setrvačná nebo fiktivní síla, která působí na pohybující se objekty ve vztažné soustavě, která se otáčí vzhledem k inerciální soustavě. Ve vztažné soustavě s otáčením ve směru hodinových ručiček působí síla vlevo od pohybu objektu. Ve vztažné soustavě s rotací proti směru hodinových ručiček působí síla vpravo.
Vychýlení objektu v důsledku Coriolisovy síly se nazývá Coriolisův jev. Ačkoliv byl Coriolisův jev již dříve rozpoznán jinými, matematické vyjádření Coriolisovy síly se objevilo v článku francouzského vědce Gasparda-Gustava de Coriolis z roku 1835 v souvislosti s teorií vodních kol.
Video s vysvětlením najdeš například zde (anglicky).
Moc ti děkuji za přečtení dalšího vydání 5 tipů od Petra.
Pokud mě budeš chtít podpořit při dalším psaní, můžeš tak učinit jednorázovým příspěvkem na této stránce. Jeho výši si zvol podle tvého uvážení. Předem ti děkuji za jakoukoliv ze zvolených variant.
Užij si krásný víkend!