5 tipů od Petra, vydání #128
Dnešní menu: Sora - krutý video úder od OpenAI. Lazy ti pomůže "naprogramovat" tvoji appku. Zničí AI grafické modely generaci grafiků? Moje zkušenosti s Gemini. Objev našich vědců, který změní mnohé.
Sedněte si na zadek, Sora přichází!
Čím jiným dnes začít, než představením Sory. Ne, nechybí mi tam jedno “r”.
Sora je text-to-video model od OpenAI, který umožňuje generovat až 60 vteřinová videa na základě textového zadání.
To, co je vidět na webu Sory (a nebo ve videu níže), to představuje asi nejlepší AI videa, která jsou aktuálně k dispozici.
I když… k dispozici… Sora je momentálně přístupná pouze pracovníkům “red teams”, kteří mají za úkol vyhodnocovat kritické oblasti z hlediska škod nebo rizik. A také vybraným umělcům a filmařům, kteří zase mají úkol poskytnout OpenAI zpětnou vazbu na základě které bude model upravený, aby byl co nejužitečnější.
My, prostí lidé, si ještě budeme muset na přístup do Sory chvíli počkat. A slintat nad výstupy, které se ze Sory dostávají na veřejnost.
Ač jsem velký fanda Midjourney, tak jsem fakt zvědavý, jak jejich připravovaný text-to-video model dopadne ve srovnání se Sorou…
Zničí AI profesi grafiků? Pravděpodobně ne. Ale změní ji navždy
O tom, jak k situaci s AI generováním grafických výstupů přistupují ti, kterých se to profesně nejvíce týká - tedy grafici, designéři a ilustrátoři, se v článku Vizuální tvůrci versus AI rozepsal Michael Petrus.
Rozhodně to stojí za přečtení.
Je to směs optimismu i pesimismu, ale ten náhled na světlé zítřky naštěstí převáží. Jen to prostě bude o změně. Což patří, spolu s daněmi a smrtí, mezi jediné životní jistoty.
Jaké to je s Gemini po týdnu používání?
Minulý týden jsem psal o AI modelu Gemini od Google - přímé to konkurenci k ChatGPT.
Mezitím jsem si s Gemini trochu “hrál” a tak rád nasdílím pár dojmů.
Rozhodně se mi líbí styl psaní - píšu hodně v češtině a slovosled i samotná slova Gemini volí lépe než ChatGPT. I když toto je zrovna věc, která je velmi individuální, tak styl Gemini mi sedí.
Pokud jsem stejným promptem nechal generovat článek jak v Gemini, tak i v ChatGPT, tak Google řešení bylo prostě čtivější a bylo potřeba do něj méně zasahovat a upravovat výsledný text.
Ve srovnání s ChatGPT je také rychlejší a přijde mi i kreativnější.
Integrace s Google nástroji je takovou třešničkou na dortu.
Na druhou stranu… Zeptal jsem s Gemini, co se dnes píše zajímavého na idnes.cz.
Dostal jsem výsledky, které halucinovaly o výbuchu v karvinském dolu, o tom, že jsme včera porazili na zimní olympiádě Rusko v hokeji apod.
Takže ani u Gemini není vše zalité sluncem…
Programátorem snadno a rychle s Lazy AI
Lazy.ai by mohla být služba pro tebe. Teda pokud si chceš udělat nějakou aplikaci, ale nejsi úplně kámoš s programováním.
Lazy umí vygenerovat na základě textového zadání webové aplikace, automatizace, chatboty, integrace různých systémů… Zní to slibně a jako hračka na nadcházející víkend :-)
Čeští vědci objevili nový typ magnetismu
Jednoho potěší, když čeští vědci přijdou s nějakou zajímavou novinkou, objevem. A zrovna tenhle má i přesah do AI - objevili totiž magnetismus u látek, u kterých se to nečekalo. A ty látky mají dokonce výrazně lepší vlastnosti než ty, které se pro ukládání dat používají nyní. Praktickým důsledkem tohoto objevu mohou být například výrazně rychlejší paměti nebo disky.
Děkuji ti čas, který jsi věnoval/a přečtení tohoto vydání a přeji ti pohodový víkend!
Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle svého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek přetavím za pomoci kofeinu do dalšího vydání 5 tipů od Petra! :-)
Určitě je ta doména lazy.ai dobře? Doména je na prodej…