5 tipů od Petra, vydání #140
Dnešní menu: Podcast o AI. Jak rychle shrnout obsah YouTube videa? Notion a kde čerpat informace o práci s ním. Vývojáři AI čelí vyhoření. A pár jednovětek ze světa AI na závěr.
Podcast o AI, který poslouchám
Chtěl(a) bys zajímavý podcast o AI? Pak tě pošlu poslouchat AI Today Podcast, který vychází dvakrát týdně a jeho moderátoři Kathleen Walch a Ronald Schmelzer se v něm věnují hodně praktickým věcem spojených s využíváním umělé inteligence v práci i životě.
Líbí se mi přirovnání, která použili v jedné z epizod - že práce s AI nástroji bude (vlastně už možná je) stejně důležitá, jako schopnost práce s e-mailovým klientem.
Jak na rychlé shrnutí obsahu YouTube videa
Používáš LLM od Google Gemini? Nyní ho lze použít k tomu, aby ti shrnul obsah videa na YouTube. Jedinou podmínkou je, že ono video musí mít titulky (případně být s možností automatického generování titulků - čímž se bohužel diskvalifikují videa v češtině).
Jediné, co potřebuješ, je zapnout si s v Nastavení / Rozšířeních možnost YouTube:
Pak už jen napíšeš prompt @YouTube Napiš mi sumarizaci obsahu tohoto videa [URL videa na YouTube] a máš to.
Proč a kde se naučit pracovat s Notion?
V posledních týdnech čím dál víc propadám kouzlu Notion. Tahle webová aplikace umožňuje skvěle pracovat s poznámkami, úkoly a projekty, obsahovým plánem, přehledem prací pro klienty či s nejrůznějšími databázemi… Zkrátka celkem se vším, co si vzpomeneš.
Mám ji jako náhradu za Evernote, který jsem používal přes 10 let. Pravda, poslední dobou už ne tak často, protože mě tam dost štvala jeho pomalost a doba synchronizace. Notion je ve srovnání s Evernote neskutečně svižný a mnohem více univerzálnější.
Navíc, pro normální používání je Notion tarif zdarma výrazně příjemnější než ten u Evernote.
Pokud chceš do jeho tajů proniknout, tak v českých luzích a hájích doporučuji sledovat Dálu Musila. Dála je celosvětově 50. Notion Certified Consultant a první český Notion ambassador. Na jeho webu a YouTube kanálu najdeš mraky návodů, které ti v začátcích s Notion pomůžou.
Může AI vyhořet? Nevím. Ale její vývojáři rozhodně ano
O tom, že práce v rychle vyvíjejícím se oboru AI není vždy jen radost a potěšení může svědčit článek “AI engineers report burnout and rushed rollouts as ‘rat race’ to stay competitive hits tech industry”.
Vývojáři umělé inteligence (AI) ve velkých technologických společnostech, jako jsou Amazon, Google, Microsoft atd. jsou pod extrémním tlakem.
Na vině je neúprosný závod ve vývoji nových funkcí, který ale paradoxně často vede k tomu, že projekty jsou po intenzivním úsilí odloženy. Technologické firmy dávají přednost rychlosti a konkurenční výhodě, uspěchanému zavádění, nedostatečnému školení zaměstnanců a zaměření na AI pro AI namísto řešení skutečných obchodních problémů. Výsledkem je vyhoření a fluktuace zaměstnanců…
Práce na vývoji AI nástrojů najednou nezní tak sexy, co?
Jednovětky na závěr
OpenAI odložila plánovanou prezentaci původně na včerejšek (čtvrtek) až na pondělí po víkendu. Měl by se na ní odhalit nový produkt umělé inteligence související s vyhledáváním, který bude konkurovat společnostem Google a Perplexity.
Deník Financial Times uzavřel s OpenAI smlouvu ohledně licencování svého obsahu a vývoji nástrojů umělé inteligence, které integrují shrnutí, citace a odkazy na jeho články do služby ChatGPT. Že by šlo o jednu z prvních vlaštovek týkajících se spolupráce s velkými vydavatelskými domy místo vláčení se po soudech kvůli porušování autorských práv (jak OpenAI vláčí například The New York Times)?
Microsoft údajně vyvíjí rozsáhlý interní model LLM s 500 miliardami parametrů nazvaný MAI-1, jehož cílem je konkurovat špičkovým modelům AI od společností OpenAI, Anthropic a Google.
Ať máš krásný (možná prodloužený) víkend!
Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle svého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek přetavím za pomoci kofeinu do dalšího vydání 5 tipů od Petra! :-)