5 tipů od Petra, vydání #141
Dnešní menu: Nový a bombový Chat GPT 4o! Google mění zásadně pravidla hry ve vyhledávání. Jak dostat hlasové poznámky na papír? Kde vidět příště polární záři? A pár krátkých AI tipů na závěr.
Chat GPT s novým modelem posouvá hranice. Zase!
Událostí týdne je bezesporu uvedení Chat GPT 4o. A je to bomba!
Proč? Protože nyní:
je zdarma pro všechny. A to včetně Chat GPTs (vlastní modely ale budou moci vytvářet jen platící zákazníci. Ti navíc získají 5x vyšší denní limity na počet zpráv)
je samozřejmě ještě chytřejší a i o dost rychlejší než stávající nej model GPT 4-turbo
lépe udržuje kontext komunikace, přesněji odpovídá na technická témata
umí lépe pracovat s obrazem a zvukem, pochopí obrázek, text i video
mnohem lépe pracuje s hlasem
bude i desktop aplikace
Jednotlivé funkce se v účtech uživatelů budou objevovat postupně.
Ale hned jak je tam budeš mít, tak rozhodně doporučuji je začít zkoušet, protože Chat GPT 4o je velký krok k tomu, aby se umělá inteligence použitelněji a užitečněji začlenila do pracovního (a možná i osobního) života každého z nás.
Jedna z ukázek při představování nového modelu byl překlad hovoru z italštiny do angličtiny v reálném čase. Pokud bude Chat GPT 4o umět češtinu (a není důvod si myslet, že někdy v budoucnu nepřibyde), tak i jen tahle funkce brutálně změní spoustu pracovních i soukromých věcí.
Celé představení Chat GPT 4o si můžeš prohlédnout zde:
A tady je video, jak Chat GPT 4o použít i třeba na zákaznickém servisu.
A Google posouvá hranice ve vyhledávání
Další velkou událostí je googlovské spouštění služby SGE ve vyhledávání (SGE= Search Generative Experience; někde se používá i název AI Overview) pro všechny uživatele v USA. Další země mají následovat poměrně rychle.
O co jde?
Když zadáš vyhledávací dotaz na google.com, tak ti Google přednostně vrátí výstup z jeho AI a až pak placenou reklamu a výpis hledání v rámci klasických webových stránek.
Ač si od toho Google slibuje zlepšení uživatelského zážitku, tak prozatímní stav svědčí o tom, že AI vrací často ne úplně správné výsledky, pomotané informace… Prostě se na to nedá spolehnout.
A co víc - toto AI se samozřejmě učí na stránkách, které Google indexuje a následně zobrazuje ve výsledcích vyhledávání. Teda… Zobrazuje… Autoři anglických webů si stěžují, že jim klesla návštěvnost na webech, ale úryvky z jejich textů se objevují v AI textu…
Tohle je hodně žhavé (a ožehavé) téma, protože to hodně změní tvorbu obsahu na netu a diskutujeme ho mimo jiné i v komunitě Tvůrcastu na Discordu.
Pokles návštěvnosti z vyhledávání na Google mohou celkem jistě čekat informační weby. E-shopů se to pravděpodobně tolik nedotkne, ale i jejich majitelé by měli být ve střehu.
Jak dostat hlasové poznámky na “papír”?
Pokud hledáš aplikaci na zpracování hlasových poznámek, jejich přepis a formátování, tak mrkni na Audiopen.
Aplikace dokáže shrnout myšlenky, nápady a konverzace a proměnit nesouvislé poznámky v ucelené seznamy, dokumentaci a články.
A to je celkem prima pro ty, kteří své myšlenky zaznamenávají raději hlasem než písmem.
Polární záře! Kdy a kde ji vidět?
Tak nějak vypadal minulý víkend u mnoha lidí.
Na Slunci byly totiž pár dní před tím erupce a tak byla velká pravděpodobnost, že bychom mohli i v ČR vidět polární záři.
Jen je to jev, jehož “objevení se na obloze” předem odhadneš mnohem hůř než třeva to, že bude pršet.
A tady vstupuje do hry aplikace Aurora, která ti ukáže pravděpodobnost spatření polární záře pro tvoji lokaci (a ještě to umí zkombinovat s pravděpodobností výskytu mraků, které jsou pro pozorování polární záře taky celkem zásadní).
Ke stažení zdarma na Google Play nebo na Apple Store.
Díky za tip patří Šárce Morávkové!
A ještě jeden tip. Kdybys polární záři neviděl(a) svým bystrým zrakem, tak i tak je možné, že tam někde je. Stačí použít fotoaparát, nastavit si dlouhou dobu expozice (klidně 6 sekund i více) a… voilà, už taky můžeš vidět polární záři :-)
Jednovětky na závěr
V Evropě máme konečně přístupný další špičkový LLM model - Claude 3.
Na českých X (Twitter) účtech se začíná objevovat “Xkovský AI model” Grok. Já ho ale ještě nemám.
Googlovský LLM model Gemini 1.5 Pro nyní udrží kontext 1 milion tokenů. Prostě fakt hodně. Že zpracuje i celé knihy. K vyzkoušení na https://aistudio.google.com
Minule jsem zmiňoval Notion a i tam je jedna AI novinka - Notion AI má novou službu Q&A (otázky a odpovědi). Ta využívá umělou inteligenci k porozumění informacím v pracovním prostoru Notion a poskytuje okamžité odpovědi na tvé otázky. Přitom odkazuje pouze na stránky, ke kterým máš přístup, a uvádí své zdroje.
Díky ti za přečtení toto vydání 5 tipů od Petra! A užij si prima víkend!
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek použiji na čerstvou dávku kofeinu pro povzbuzení při psaní! :-)
To obcházení webů je ošklivý, zlý, nepěkná věc.