5 tipů od Petra, vydání #152
Dnešní menu: Nový konkurent Midjourney! Nová řada podcastu Plný kecky. AI hraje nejen šachy, ale už i stolní tenis! Proč ani sebelepší ChatGPT nezničí proces psaní? Je to dílo přírody nebo AI?
Strčí Flux do kapsy Midjourney?
Vody AI generátorů grafiky rozčeřil nový model Flux.
Jedná se o open-source model společnosti Black Forest Labs a ač se mi to těžko píše :-), tak v některých oblastech překonává Midjourney.
Mimochodem, společnost Black Forest Labs založili bývalí inženýři ze Stability AI, která stojí za modelem Stable Diffusion.
Flux.01 lze spustit lokálně na dobře vybavených noteboocích nebo k němu lze přistupovat prostřednictvím různých platforem - jednou z nich je například Basedlabs. Tam si můžeš model vyzkoušet zdarma - k dispozici je 10 kreditů.
A jak vypadají výsledky?
K testování jsem se dostal jen na chvilku, takže mám jen výsledky rychlotestu. Jako… opravdu to není špatné ;)
A pokud si chceš s Fluxem více hrát, tak tady je Flux Prompt Enhancer, který z jednoduchého popisu vygeneruje delší prompt se stylem. Za tip na prompt enhancer děkuji Zuzce Ritt.
Plný kecky na plný pecky!
O aktivitách Michelle Loosekot jsem už v 5 tipech od Petra párkrát psal. A protože spolu se systemickou koučkou Bárou Filáčkovou vypustily do světa druhou sérii jejich velmi povedeného podcastu Plný kecky, tak tu její jméno zazní opět :-)
První epizoda se věnuje vytvoření životního záměru. Možná ti přijde, že to nemusí být pro tebe. Že máš jasno. Ale stejně bych ti doporučil si ji poslechnout. Protože z Michelle i Báry padají zajímavé otázky a podněty k zamyšlení.
K podcastu jsou i bonusové materiály, které najdeš na Forendors.
Porazíš robota ve stolním tenisu?
Že dlouhé roky jsou v šachu počítače lepší než lidé, se celkem ví. Když to zjednoduším, tak počítači ta jeho “hlava” prostě počítá lépe než lidskému šachistovi.
Ale jak je to ve sportech, které jsou přeci jen víc o nějakých fyzických dovednostech než “nějaké“ šachy?
Google DeepMind vyvinul robotického hráče s umělou inteligencí pro stolní tenis, který dosáhl "rychlosti a výkonu na úrovni člověka". Což se řečí čísel a výsledků projevilo tak, že vyhrál 100 % zápasů proti začátečníkům a 55 % proti středně pokročilým hráčům ve 29 zápasech.
Za nižší úspěšností proti lepším lidským hráčům stoji fyzické a dovednostní limity, ale vzhledem k tomu, že robot používá ke zdokonalování svých dovedností kombinaci simulovaného tréninku a dat z reálného světa, tak bych tipl, že při dalších testech bude mít zas o něco lepší úspěšnost.
Systém se navíc dokáže v reálném čase přizpůsobovat herním stylům soupeřů a za běhu upravovat svou strategii.
Tady se můžeš na stolního tenistu - robota mrknout:
No… třeba se jednou dočkáme robotů na olympiádě. Podobně jako e-sportů.
Proč stále psát a nepřestávat a to ani ve světě ChatGPT
Rád(a) píšeš, ale myslíš, že s příchodem ChatGPT a dalších modelů je vlastně psaní konec?
Ač jsem fandou AI nástrojů a jejich začleňování do běžných činností, tak si myslím, že psaní jako činnost rozhodně neskončí.
A to nejen z pohledu autora (prostě, když mě baví psát, tak dál budu psát - i kdyby jen pro své vlastní potěšení), ale i z pohledu čtenářů.
Podobný náhled na věc má i Martin Michálek, která dal dohromady tenhle super článek O psaní: jak začít a už se nezastavit.
AI nebo příroda?
Je léto, cestujeme… A stejně tak se věnujeme AI… A co si budem… Pokušení vytvářet fotky krásných míst pomocí AI je veliké.
Schválně - je toto fotka vytvořená AI nebo to je reálné místo? Hlasovat můžeš v anketě pod obrázkem. Příště prozradím odpověď :-)
Díky moc za přečtení tohoto vydání a přeji ti krásný víkend!
Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle svého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek přetavím za pomoci kofeinu do dalšího vydání 5 tipů od Petra! :-)
A nebo můžeš 5 tipů od Petra aspoň doporučit svým kamarádům.
Díky za tip na článek o psaní - potvrzuju vše, o čem tam Martin píše.