5 tipů od Petra, vydání #158
Dnešní menu: Rozbrečíš ChatGPT? Jak díky NotebookLM jednoduše na podcast z YouTube videa. Výkonné LFM modely se představují. Jak podélně parkovat. AI grafika dělá radost v domově seniorů.
S ChatGPT si teď už popovídáš. A nebo ho i rozbrečíš
V ChatGPT se objevila dlouho očekávaná novinka - pokročilý hlasový model.
Co umí?
Jedná se vlastně o oboustrannou hlasovou konverzaci s chatbotem, která reaguje způsobem hodně blízkému tomu lidskému. Současně zachovává plynulost dialogu a drží se kontextu. Navíc umí do “hry” zapojit i emoce a jejich jednotlivé tóny a intenzitu projevu. Takže se ChatGPT umí smát, rozčilovat nebo působit (někdy roztomile) opile.
Tady je ukázka, jak lze pokročilý hlasový model ChatGPT využívat třeba jako učitele jazyků.
Jak pokročilý hlasový model spustit? Pokud používáš mobilní aplikaci, stačí podržet chvilku ikonku ChatGPT a objeví se ti podobná nabídka. Z ní stačí zvolit nabídku “Hlas”.
Funguje i to, když si přímo v aplikaci klikneš na ikonku sluchátek vedle pole pro psaní promptů. Ta ikonka sice nedává moc logiku, ale na důvody, proč to tak je, se můžeš zeptat přímo ChatGPT :-)
Pokud používáš ChatGPT ve verzi pro prohlížeče, tak tam se přiznám, že jsem možnost zprovoznění pokročilého hlasového chatu nenašel. Ale třeba to někdo z vás ví a napíše to pro ostatní do komentářů.
Jak vytvořit podcast z YouTube videa?
O NotebookLM od Google moc často nepíšu. Což je asi škoda, protože s tímhle modelem, který je zaměřený na zpracování informaci z různých zdrojů, jdou dělat věci.
Po novém updatu s ním jde například vytvořit z YouTube videa podcast (funguje to zatím jen pro angličtinu).
Jak na to?
Jdi na NotebookLM a vytvoř nový zápisník.
V oblasti pro výběr zdroje klikni na „Link“, vyber „YouTube“ a vlož požadovanou adresu URL videa YouTube (musí to být veřejně viditelné video).
V části Audio Overview (Přehled zvuku) vyber možnost „Generate“ (Generovat) a za pár minut máš za pomoci AI vytvořený podcast.
S podcastem můžeš následně interagovat jeho přehráním, pokládáním otázek prostřednictvím chatu nebo generováním dalších studijních materiálů.
Tohle je vlastně super funkce pro všechny, kteří tvoří YouTube videa a rádi by je převedli do podcastového formátu i jinak, než jen “odmazáním” videostopy.
Na druhou stranu… Co komu brání vzít YouTube video někoho jiného a z něj takto vyrobit vlastní “autorský” podcast? Tohle bude ještě zajímavé.
Ale funkce je to boží!
Zapomeňte na LLM - jsou tu výkonnější(?) modely LFM
Liquid AI představuje nové modely založené na LFM, které zřejmě překonávají většinu tradičních velkých jazykových modelů.
Co je vlastně Liquid AI? Jedná se o bostonskou odnož MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Před několika dny představila Liquid AI své modely Liquid Foundation Models (LFM) - novou třídu systémů umělé inteligence, které jsou postaveny na efektivitě i výkonu. Na rozdíl od svých příbuzných, velkých jazykových modelů (LLM), které jsou náročnější na počet neuronů, se tyto LFM spoléhají na tekuté neuronové sítě, které využívají méně neuronů a chytré matematické techniky, aby zvládly více s menším množstvím. Zní to dost vědecky, co?
Řada Liquid AI zahrnuje celkem tři modely:
LFM-1B, model s 1,3 miliardy parametrů pro nastavení s omezenými zdroji
LFM-3B pro zařízení jako jsou například drony
a těžký model LFM-40B se 40,3 miliardy parametrů, vytvořený pro aplikace s velkým množstvím cloudů.
První výsledky ukazují, že tyto modely v klíčových benchmarcích překonávají modely Phi-3.5 společnosti Microsoft a Meta Llama.
Všechny modely jsou k dispozici prostřednictvím služeb Liquid Playground a Lambda a jsou také vyladěny pro hardware od společností Nvidia, AMD a Apple.
Nauč se podélně parkovat
Následující tip sice nijak nesouvisí s AI (teda kromě toho, že jí možná bylo použito při tvorbě videa v odkazu), ale za to je vysoce praktický. A jeho ovládnutí může ulehčit život podobně jako ovládnutí AI ;)
Pokud ti dělá problém podélné parkování, mrkni na tohle video, kde je to krásně a jednoduše vysvětleno.
Kde AI grafika dělá radost
V twitterové komunitě Czech AI Artists, o které jsem se zmiňoval minule, probíhá moc příjemná akce. Tvůrci AI grafiky tam tvoří obrázky na přání pro babičky a dědečky z jednoho domova seniorů k Vánocům. Vznikají tam moc pěkná díla a je současně i zajímavé sledovat, jak jednotliví tvůrci přizpůsobují svůj styl té cílové skupině staroušků.
Jednomu je z toho hezky po duši. Současně je to i ukázka toho, kde a jak AI grafika může dělat radost.
No jo, tak jsem přispěl. I když můj chlupáč nakonec skončí jako dárek u vnučky jedné ze zaměstnankyň domova :-)
Díky ti za přečtení tohoto vydání 5 tipů od Petra! Užij si klidný a pohodový víkend!
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení.
Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek použiji na čerstvou dávku kofeinu pro povzbuzení při psaní! :-)
A nebo můžeš aspoň 5 tipů od Petra nasdílet svým kamarádům:
Bohužel advanced voice mode není běžně přístupný v EU a ikonka sluchátek je jen simple voice mode. Ten je sice užitečný, ale k advanced má dost daleko. Jedinou možností v EU je připojení přes VPN na servery v USA a doufat, že se ChatGPT nechá ošálit a advanced voice mode aktivuje.
Tyjo, Petře, všechny návody na podélné parkování do řady mají stejný problém: neukazují pohled z místa řidiče. Většina z nás nelevituje vně auta během parkování. ;)