5 tipů od Petra, vydání #164
Dnešní menu: Nový grafický AI generátor Omnigen. Chtěli byste být operováni robotem? AI videa na TikToku. OpenAI chystá Operatora - co to bude? Nepřicházejte o svaly díky čtení o AI.
Pozor, přichází Omnigen
A zase jedna novinka v oblasti generování AI grafiky. Tato nese název Omnigen.
Model Omnigen umožňuje nejen generovat grafiku z textových promptů, ale i z vygenerované grafiky vybírat postavy či předměty a dávat objekty z několika obrázků dohromady do jednoho. To vše se ovládá klasicky textovými prompty.
Co je na tom boží, tak Omnigen si můžete naistalovat lokálně na vlastní počítač.
Jak na to, ukazuje Zuza Ritt ve svém videu:
Skalpel, prosím
Možná není daleko doba, kdy tuto větu pronese na operačním sále AI robot…
Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse totiž vycvičili robota k provádění složitých lékařských zákroků pouze tím, že ho nechali sledovat videa s lidskými chirurgy při práci.
Robot da Vinci Surgical System se naučil a prováděl kritické chirurgické úkony, jako je manipulace s jehlami, zvedání tkání a šití, s dovednostmi na úrovni člověka a to jen tím, že trénoval na stovkách chirurgických videí pořízených zápěstními kamerami.
Tento model umělé inteligence kombinuje architekturu ve stylu ChatGPT s kinematikou a v podstatě učí robota „mluvit chirurgicky“ prostřednictvím matematických pohybů.
Systém také prokázal nečekané schopnosti přizpůsobení, například automatické získávání upuštěných jehel - dovednost, na kterou nebyl výslovně naprogramován.
Rozmach robotických schopností v oblasti tréninku i obratnosti otevírá nové možnosti využití - a chirurgie je jen jednou z položek na v podstatě nekonečném seznamu.
Přístup založený na videoučení by mohl pro chirurgickou robotiku udělat to, co LLM udělal pro umělou inteligenci, a umožnit robotům rychle se učit a přizpůsobit se jakémukoli postupu namísto ručního kódování každého jednotlivého pohybu.
Na TikToku můžete vytvářet čistě AI videa
TikTok spustil Symphony Creative Studio. Což je platforma pro tvorbu videí s umělou inteligencí, která nabízí nové automatizované nástroje pro značky k tvorbě a rozšiřování reklamního obsahu.
Co vše umí? Například během několika minut převést informace o produktech nebo přímo z URL adresy do videí připravených pro TikTok. A to zabalit do nejrůznějších stylů.
Inzerenti mohou využívat digitální avatary s umělou inteligencí a vybírat z předpřipravených nebo vlastních možností s možností upravovat hlas, polohu, styl a další.
Funkce překladu a dabingu umožňuje automatický převod obsahu do více než 30 jazyků s možností synchronizace rtů.
Zajímavé je i to, že platforma obsahuje funkci denního automatického generování, která vytváří nové možnosti videa na základě historie značky a trendů platformy.
Na druhou stranu - veškerý obsah generovaný umělou inteligencí je automaticky označen.
Symphony Creative Studio tak trochu (hodně?) mění svět online marketingu. Úkoly, které dříve vyžadovaly týmy copywriterů, kameramanů, střihačů, překladatelů a dalších profesí, nyní zvládá jediný člověk, který kurátoruje obsah generovaný umělou inteligencí.
Jestli to bude obsah, který bude lidi více bavit… To teprve uvidíme.
OpenAI chystá Operatora
Podle agentury Bloomberg plánuje společnost OpenAI v lednu spustit nový nástroj s umělou inteligencí - agenta s názvem „Operator“, který dokáže aktivně plnit úkoly, jako je rezervace letenek jménem uživatele nebo psaní kódu.
Operator bude schopen ovládat webový prohlížeč (podobně jako to nyní umí model Claude) a dokončit skutečné, vícekrokové procesní úkoly s minimálním lidským dohledem.
Generální ředitel OpenAI Sam Altman během nedávného rozhovoru Reddit AMA uvedl, že schopnosti agentů budou „další obrovský průlom“ ve srovnáním s pouhým vylepšováním stávajících modelů.
Agenti jsou v oblasti umělé inteligence prostě v kurzu a znamenají posun od stále chytřejších chatbotů (ChatGPT, Claude…) k systémům, které se skutečně mohou pohybovat v reálném světě naším jménem. Provedení agenta OpenAI bude zajímavé sledovat - čím se při tolika podobných nabídkách bude nástroj odlišovat od ostatních? A jak nás OpenAI překvapí - protože já je zatím stále považuji za špičku v oblasti LLM/AI modelů.
Kam pro proteiny?
Nejen AI živ je člověk. Jak je člověk starší, tak o sebe začínám nějak víc dbát. A tak jsem se dostal i k tomu, že bych si měl dávat pozor na to, jestli do sebe dostanu dostatek proteinu.
Přeci jen - většinou v práci sedím a sedavý způsob práce/života vede, jak známo, k vyšší tendenci ztrácet svalovou hmotu. Prostě z gauče (nebo kancelářské židle) svaly nevybudujete - to věděl už i Arnie :-)
Ony proteiny mají ale i další plusy:
hojnost proteinů v jídelníčku prodlužuje pocit sytosti a může zabránit přejídání nebo zbytečnému pojídání během pracovního dne
trávení proteinů vyžaduje více energie než trávení sacharidů nebo tuků, což podporuje metabolismus.
Abych aspoň trochu podpořil zachovávání svalové hmoty, tak jsem poslední rok začal cíleně přidávat protein do svého jídelníčku. Vyzkoušel jsem různé značky a nakonec skončil u Impact Whey Protein od My Protein, jejichž příchuť “jahoda se smetanou” je prostě boží!
Aktuálně u My Protein navíc zuří cenová akce 1+1 zdarma.
Díky ti za přečtení tohoto vydání 5 tipů od Petra a užij si pěkný víkend!
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení.
Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek použiji na čerstvou dávku kofeinu pro povzbuzení při psaní! :-)
A nebo můžeš aspoň 5 tipů od Petra nasdílet svým kamarádům: