5 tipů od Petra, vydání #177
Dnešní menu: ChatGPT 4.5 je venku! Claude umí přemýšlet. Jak odhalit trendy v letošních prodejích? A jak snadno a rychle programovat? Konec trápení v Excelu a Google tabulkách.
Nový GPT 4.5 model je tady!
Jednou z nevýhod týdenního souhrnu je to, že se může stát, že bývá už trochu neaktuální. Pokud jde o novinky.
Ale dnes to neplatí, protože je to jen pár hodin, co OpenAI oznámilo svůj nejnovější jazykový model GPT-4.5, který je (v tuto chvíli) dostupný pro uživatele ChatGPT Pro a pro vývojáře po celém světě.
Posunem oproti předchůdci Chat GPT 4 je lepší rozpoznávání vzorů a schopnost vytvářet souvislosti a generovat kreativní nápady bez nutnosti explicitního uvažování. OpenAI dokonce v souvislosti s GPT 4.5 mluví o emoční inteligenci.
Díky jeho širší znalostní bázi a vylepšené schopnosti porozumět záměrům uživatele je z něj činí užitečný nástroj pro úkoly, jako je zlepšování psaní, programování a řešení praktických problémů. Navíc se očekává, že bude méně náchylný k tzv. "halucinacím", tedy poskytování nesprávných informací.
Významné vylepšení se však projevilo do ceny tokenů - GPT 4.5 je nákladnější na provoz. Cena za milion vstupních tokenů činí 75 USD a za milion výstupních tokenů 150 USD, což je výrazně více než u předchozích modelů.
Jak už bylo výše řečeno, Chat GPT 4.5 je v tuto chvíli přístupný uživatelům tarifu Chat GPT Pro a vývojářům, ale během příštího týdne by se ho měli dočkat i uživatelé tarifů Plus a Team. O týden později budou následovat ti, kteří mají tarif Enterprise a Edu.
I Claude už umí přemýšlet
A druhý tip je ukázkou toho, jak týdenní perioda ve vydávání může vést k té druhé (a přiznejme si, pravděpodobnější) situaci. Tedy drobné neaktuálnosti. Ale vzhledem k tomu, že modelu Claude se také občas věnuji, zaslouží si zde tato zpráva být.
Poslední z velkých hráčů v LLM rybníčku, který ještě neměl pokročilejší model, byl Anthropic. Od pondělí 24. února je to jinak a i Claude už umí “přemýšlet”.
Model nese označení Claude 3.7 Sonnet a dokáže poskytovat jak okamžité odpovědi, tak i podrobné, krok za krokem promyšlené reakce, což uživatelům umožňuje zvolit si mezi rychlostí a hloubkou analýzy.
K dispozici je samozřejmě i API, přes které mohou vývojáři přesně nastavit, jak dlouho má model nad problémem přemýšlet.
Claude 3.7 Sonnet vyniká zejména v oblasti programování a vývoje webových aplikací. Podle benchmarku SWE-bench Verified dosahuje model přesnosti až 70,3 %, což jej řadí na špičku mezi současnými AI modely pro kódování.
Claude 3.7 Sonnet je dostupný na všech plánech služby Claude, včetně Free, Pro, Team a Enterprise, a to bez navýšení cen oproti předchozím verzím. A to je fajn, ne?
Co se bude prodávat? Jak odhalit ten letošní trend?
Trendalytics je platforma pro maloobchodní analytiku, která využívá umělou inteligenci k předpovídání trendů a poskytování tržních informací.
Nabízí funkce jako předpovídání trendů, tržní inteligenci, analýzu sociálních médií a TikTok insights. Což pomáhá firmám najít nové příležitosti, optimalizovat sortiment a zlepšovat marketingové strategie. A samozřejmě výdělky.
Aby to Trendalytics uměl, tak analyzuje miliony datových bodů - výsledkem pak jsou predikce toho, co zákazníci chtějí.
Jako ukázku z výstupů, doporučuji mrknout na jejich blog, kde pravidelně publikují zprávy o trendech v módě, kráse a domácnosti.
Programátorem snadno a rychle
Replit je online integrované vývojové prostředí (IDE), které umožňuje vytvářet a nasazovat aplikace přímo z prohlížeče nebo mobilního zařízení. Díky nástroji Replit Agent, poháněnému umělou inteligencí, můžeš jednoduše popsat svůj nápad a AI jej promění v funkční aplikaci či webovou stránku. Tento proces zahrnuje generování plánu, iterativní vylepšování na základě tvé zpětné vazby a rychlé nasazení na živou URL adresu.
Platforma podporuje více než 50 programovacích jazyků, včetně Pythonu, JavaScriptu a C++, a nabízí funkce jako reálnou spolupráci více uživatelů, vestavěnou správu verzí přes Git a možnost importovat projekty z GitHubu. Replit také poskytuje integrované hostování s jednoduchou konfigurací, což usnadňuje sdílení tvých projektů s ostatními.
Pokud patříš mezi ty, kteří preferují práci na mobilních zařízeních, tak je k dispozici oficiální aplikace Replit pro iOS a Android, která umožňuje vytvářet a spravovat projekty odkudkoli.
Ať už jsi začátečník s nápadem na jednoduchou aplikaci, nebo zkušený vývojář hledající efektivní nástroje pro spolupráci a nasazení, tak Replit nabízí flexibilní a výkonné prostředí pro realizaci tvých projektů.
A v základní verzi můžeš Replit využívat zdarma.
Trápí tě tabulkový procesor? Už nemusí!
Pokud pracuješ s tabulkami v Excelu nebo Google Sheets, tak oceníš Formula Bot.
Formula Bot je AI nástroj navržený pro zjednodušení a zefektivnění analýzy dat pro uživatele, kteří pracují ve výše zmíněných nástrojích. Prostřednictvím jednoduché konverzace (= zadávání promptů) je v něm možné generovat analýzy, grafy a tabulky bez nutnosti programování. Formula Bot také nabízí funkce pro přípravu dat, jejich čištění a obohacování, což výrazně snižuje čas strávený těmito úkoly.
V případě, že preferuješ práci přímo v tabulkových procesorech, tak jsou k dispozici doplňky pro Google Workspace a Microsoft Office. Díky nim si pak můžeš užívat AI funkce přímo ve tvých tabulkách.
Pokud chceš vidět konkrétní ukázky práce s Formula Botem, mrkni na jejich YouTube kanál.
Z deníčku online marketéra
A jeden takový “půl tip” na závěr.
Stejně jako loni, tak i letos jsem strávil dva dny na Czech On-Line Expo. Ty důvody “proč se účastnit” zůstaly i po roce stejné - takže tě jen odkážu na loňský post. Za mě, pokud jsi z oboru online marketingu nebo tě to baví, je to jedna z akcí, kterou fakt doporučím. Hlavně kvůli případovkám a sdílením zkušeností na přednáškách. A mimochodem, odtud mám i info o Trendalytics, o kterých jsem psal výše.
Předprodej na příští ročník začíná za pár dní. Tak se tam třeba potkáme.
Díky za přečtení tohoto vydání 5 tipů od Petra. Užij si parádní víkend!
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení.
Já ti za to předem moc děkuji!
Budu rád i za doporučení 5 tipů od Petra tvým kamarádům - stačí přes toto tlačítko
Přemýšlím, jestli v blokovém kurzu, co budu mít v březnu s budoucími magistry multimédií, pracovat se studenty v Replit, nebo s Copilotem ve VS Code (kvůli edu licencím). Zkoušel to porovnat? Co bys vybral pro lidi, kteří budou něco kódovat poprvé v životě a já od nich na konci týdne budu chtít funkční prototyp aplikace?