5 tipů od Petra, vydání #180
Dnešní menu: Google NotebookLM má další prima novinku. Generování hlasu přes API od OpenAI. Videoukázka generování webu pomocí AI. Claude vyhledává na webu. Doplněk prohlížeče pro menší únavu očí.
5 tipů od Petra je tu výjimečně v sobotu - konec pracovního týdne byl poněkud hektický a prostě jsem nestihl vše připravit k pravidelnému pátečnímu odeslání nového vydání... Tímto se omlouvám za zpoždění. A teď už pojďme k věci.
Užitečná novinka v Google NotebookLM
Poslední dobou docela propadám kouzlu Google NotebookLM, což je AI nástroj, který umí pracovat s dodanými podklady, dávat informace v nich obsažené “dohromady” a skvěle se dá využít například pro studium. Ale umí toho mnohem víc - o jedné z jeho prima funkcí jsem psal ve 158. vydání.
Nově se v něm dají tvořit i myšlenkové mapy.
Jednoduše nahraješ podklad a pak už jen klikneš na správné tlačítko - viz video.
Novinka se, jak je obvyklé, zavádí do účtů postupně, takže je možné, že se jí dočkáš až za pár dní.
Gemini 2.0 má funkci Canvas - ukázka
A u Google ještě zůstanu. Model Gemini 2.0 Flash má nově funkci Canvas. V průběhu práce s modelem tedy můžeš interaktivně zasahovat do textu, který tvoří a zrychlit si tak práci.
Canvas ale umí i generovat html kód webu a já si připravil malou ukázku toho, jak si vygenerovat jednoduchou webovou stránku pomocí Gemini ve dvou krocích:
Generování hlasů přes API od OpenAI
Pokud jsi ale už o něco dál a hraješ si hlasovými výstupy od AI, tak by tě mohlo zajímat, že OpenAI má službu OpenAI.FM.
Jedná se o nástroj pro práci s hlasem využívající model Voice Engine od OpenAI. Umožňuje poslech, úpravu a tvorbu hlasových nahrávek. Mezi jeho hlavní funkce patří převod textu na realistickou řeč, vytvoření digitálního klonu vlastního hlasu, překlad textu se zachováním hlasového projevu, tvorba podcastů a rozhlasových spotů s přirozeně znějícími hlasy a prototypování audio produktů.
Služba je přístupná přes API OpenAI. Ale na webu je i možnost pro neprogramátory (i když - s AI může být dnes programátorem skoro každý) si přehrát nejrůznější ukázky.
Jsem zvědavý, kdy se dočkáme nějakého více poslouchaného pravidelného podcastu v češtině, který bude mít na svědomí kompletně AI.
Tak už i model Claude umí vyhledávat na webu
Anthropic včera představil dlouho očekávanou funkci svého chatbota Claude – schopnost vyhledávat na webu v reálném čase. Konečně!
Model Claude je mnohými oblíbenější než ChatGPT a to zejména proto, že jeho odpovědi nejsou tak “strojové”. Takže přístup k nejaktuálnějším informacím na internetu je bezva příspěvkem k vyšší přesnosti a relevanci jeho odpovědí
Při použití webového vyhledávání Claude automaticky zahrnuje přímé citace zdrojů ve svých odpovědích.
Klasicky, je tato funkce je aktuálně dostupná v rámci předběžného náhledu pro platící uživatele ve Spojených státech. Ale samozřejmě, že se plánuje rozšíření pro bezplatné uživatele a další země v blízké budoucnosti. Takže, pokud jsi netrpělivý/á, použij VPNku :-)
Pro aktivaci webového vyhledávání musí uživatelé přejít do nastavení svého profilu a zapnout tuto funkci. Po aktivaci bude Claude automaticky prohledávat internet a zahrnovat relevantní informace do svých odpovědí.
Máš rád své oči? Tohle se ti bude hodit!
Pokud jsi na počítači navyklý/á na dark mode (aka tmavý režim) a ocenil/a bys to, že se ti v něm budou zobrazovat všechny webové stránky pořádně (což bohužel není pravidlem), tak by se ti mohl líbit doplněk pro prohlížeče s názvem DarkReader.
Užij si krásný víkend v light mode, protože to vypadá, že bude slunečný! :-)
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení.
Já ti za to předem moc děkuji!
Budu rád i za doporučení 5 tipů od Petra tvým kamarádům - stačí přes toto tlačítko