5 tipu od Petra, vydání #80
Dnešní menu: Automatický přepis mluveného slova z videí. Jak použít textovou umělou inteligenci ChatGPT. Ještě další tipy k ChatGPT. Aplikace, která odruší ruchy při videohovorech. Akční tip na závěr.
Rád(a) se dozvídáš informace z videí na Youtube, ale říkáš si, že kdyby to byl článek, tak bys ho stihl(a) přečíst 10x, než se to video přehraje? A zrychlené přehrávání ti pro anglicky namluvená videa nesedí, protože nestíháš? Tak to by se ti mohla zamlouvat služba YouTube Transcript, která vytáhne z videa namluvený text a přepíše ti ho na obrazovku. Na česky namluvená videa to (zatím?) nefunguje, ale i tak věřím, že ji oceníš.
ChatGPT je velké téma posledních dní. Umělá inteligence, která na základě pokynů generuje text. I mě hodně zajímá a hraji si s ním. Od prvotních “dětských” pokusů typu “Napiš, kdo je na světě nejkrásnější” (mimochodem, zlá královna ze Sněhurky by za odpověď zrcadlo poháněné technologií ChatGPT asi roztřískala :-)) jsem se dostal k praktičtějšímu využití.
Jedním z tipů, jak lze ChatGPT využít je třeba přepsání textu jinými slovy. Pokud děláš v marketingu, určitě znáš situaci, kdy máš napsaný nějaký text třeba pro e-mailový newsletter, ale potřebuješ tu samou informaci sdělit i lidem na sociálních sítích. Není nic jednoduššího, než ChatGPT požádat “Přepiš tento text jinými slovy: ______”
A pak klidně ještě jednou. Dostaneš další variantu.
Je potřeba přiznat, že text je potřeba občas trochu poupravit, protože zní příliš… no, strojově, ale ušetří to dost času při vymýšlení nových a nových variant stále stejného textu.
Dalším tipem, jak lze ChatGPT dobře využít je sumarizace dlouhého textu do pár vět. Nebo dokonce sumarizace obsahu nějaké knihy.
Tady je příklad k mé oblíbené knize Čtyřhodinový pracovní týden. Pokud jsi ji ještě nečetl(a), tak se v ní dozvíš toto:
Jak je vidět, ChatGPT lze požádat o nejrůznější věci. Mimochodem, i včetně napsání kusu kódu v programovacím jazyce. Pro ukázku jsem vybral vytvoření jednoduchého formuláře v HTML.
Klidně mi napiš, co si o ChatGPT myslíš ty! Zkoušíš ho? Pracuješ s ním? Nebo se mu zatím vyhýbáš?
Daniel Gamrot, který se věnuje primárně školení produktivity, na svém Linkedin uveřejnil informaci o službě Krisp.
Co umí?
Odfiltrovat hluk okolí při vašem videohovoru. Takže vás protejšek slyší mnohem lépe. A naopak neslyší tvé hlasité kolegy, cinkající lžičky (pokud vysíláš z kavárny), vyzvánění okolních mobilů, projíždějící auta a spoustu dalších ruchů, které… ruší.
Použít ji můžeš se Zoomem, Google Meet i Teamsy.
Jedna zajímavá rada od Justina Welshe.
Pokud jsi nikdy nevydělával(a) peníze prací pro sebe, nevytvářej si žádný velký plán, jak vydělat 500 000 dolarů.
Místo toho se zeptej sám/sama sebe: "Co bych udělal(a), kdybych potřeboval(a) vydělat 100 dolarů online v příštích 24 hodinách?"
Pravděpodobně víš, co bys udělal(a).
Tak to jdi udělat.
A užívej si to!
Petr
P. S. Víš, co mi udělá radost? Když dnešní tipy doporučíš svým kamarádům. Stačí to udělat tímto tlačítkem. To bude úplně nejlepší a já ti za to děkuji!
Zrovna dnes jsem pomocí ChatGPT hrál textovou fantasy adventuru. https://tatageek.blog/2023/01/06/textova-adventura-v-chatgpt/