5 tipů od Petra, vydání #93
Dnešní menu: Stačí jíst jen jednou denně? Jak se učit složité věci podle Feynmana? Videoeditační program zdarma. Konec trápení se v Powerpointu. Pozvánka na konferenci o praktickém využívání AI.
Jedno jídlo denně
Přerušovaný půst je jedním z velkých témat posledních let v oblasti stravování.
Vypadá to, že v nějaké formě je i zdraví prospěšný. Třeba ve verzi, kdy máš časové okno 8 hodin, kdy můžeš jíst a pak dalších 16 hodin musíš vydržet bez jídla. Tam jsou zdravotní benefity jasně zdokumentované a můžeš si o nich přečíst například v knížce “Kompletní průvodce půstem”, kterou vydal můj oblíbený Jan Melvil Publishing.
A pak jsou o něco extrémnější formy přerušovaného půstu (i o nich se v knížce píše).
Do diskuze o systému, kdy jíš jen jednou denně (resp. máš hodinu denně na to, aby ses najedl/a), přispěl svým vláknem na Twitteru Miloslav Šindelář. V něm to pro variantu 1/23 (ano, jsou to počty hodin jídla a “nejídla”) nevypadá zrovna moc nadějně.
Ale víš, co je na tom ve finále to nejlepší? Že je to stejně o tom, jaký způsob stravování vyhovuje zrovna tomu konkrétnímu člověku a přerušovaný půst to třeba vůbec být nemusí.
Jak by řekl primář Sova z nemocnice Na kraji města: “V tom je jeho kouzlo a nebezpečí zároveň.”
CapCut je i pro desktopy
Pokud ještě oldschoolově točíš, resp. upravuješ videa bez pomoci umělé inteligence, tak jsi možná zaslechl něco o aplikaci zvané CapCut. TikTokeři ji už dávno používají pro editaci videí do svých kanálů a na to, že je zdarma, tak umí super věci!
Jenže… kdo by chtěl upravovat videa na pidi displeji svého mobilu, že?
Co jsem zjistil tento týden (tady je vidět, jaký jsem boomer :-)) je skutečnost, že CapCut existuje i ve verzi pro počítače a to jednak jako aplikace a jednak i jako online video editor. Také zdarma. Asi to nebude žádná horká novinka z trhu, ale může se hodit to vědět. I proto, že videa upravená v CapCutu můžeš samozřejmě použít kdekoli.
A mimochodem, i CapCut má zabudovaných pár prvků AI :-)
Pojďme spolu za AI
26. dubna se v Praze bude konat akce “Jak dělat AI-Powered Marketing“. Asi je z toho, o čem píšu posledních pár měsíců, jasné, že nebudu chybět.
Takže, pokud tě využití umělé inteligence v marketingu zajímá, doraz na tuhle akci a můžeme se potkat v reálu.
Konec trápení se s tvorbou prezentací
Taky k smrti rád/a děláš prezentace v Powerpointu? Kolikrát má člověk si spíš nechat zavést jehly pod nehty, než pracovat na prezošce. Ale tomu je konečně... konec! Seznam se - SlidesAI je tu k tvým službám!
Stačí zadat text, zvolit barevnou škálu prezentace a voilá… umělá inteligence během pár vteřin prezentaci připraví.
Život je zas o něco krásnější!
Znáš Feynmanovu techniku učení?
Každý to známe. Něco se chceme naučit a ono to ne a ne do té hlavy vlézt.
Jedna z metod, která může pomoci, je Feynmanova technika. Ano, je pojmenovaná po slavném a megachytrém fyzikovi.
O čem to je?
Základem je to, že bys měl/a umět vlastními slovy vysvětlit, co se snažíš naučit. Skládá se ze 4 kroků:
Na prázdný list papíru napiš téma, které se učíš a co vše o něm víš.
A teď… zkus to vysvětlit člověku, který o daném tématu nic neví. Aby to bylo složitější, představ si, že to budeš vysvětlovat 5ti letému dítěti.
Zhodnoť si svůj výkon. Bylo to srozumitelné? Nebo jsi někdy zabrousil/a do příliš odborného žargonu? Věděl/a jsi vše nebo mají tvé znalosti mezery? Kde je doplníš?
No a protože jsi si pěkně nadefinoval/a oblasti, kde tvé vysvětlování potřebuje vylepšit, tak víš, co máš dělat. A tak se dostaneš k porozumění tématu.
Konec bezduchému biflování nazpamět :-)
O Feynmanově metodě učení se můžeš dočíst například v tomto tweetu Sahila Blooma.
Přeji ti krásné Velikonoce, něco se nauč a užij si volné pondělí! ;)
Petr
P.S. Pokud bys chtěl/a toto vydání 5 tipů od Petra poslat svým přátelům, budu ti za to vděčný a ušetřím velikonočního beránka :-) Stačí ho zachránit kliknutím na toto tlačítko.