5 tipů od Petra, vydání #94
Dnešní menu: Auto-GPT - nový mocný hráč na trhu? Jak s poradit s vlákny na Twitteru? Akce pro milovníky knih a psaní. Víš, že Hradčany mají své vlastní letiště? Ale do Polynésie se létá odjinud.
Zapomeň na ChatGPT. Přichází Auto-GPT
Titulek je možná trochu bombastický, ale výrazně rozšířenější funkčnost, než jsme byli zvyklí u ChatGPT, si to zaslouží.
Co to je Auto-GPT a co umí?
Začnu tím, že nejprve odkryji význam zkratky GPT (je možné, že to jsem tu ještě nevysvětlil? ;)). GPT je zkratka pro Generative Pre-trained Transformer. Pokud z toho nejsi moudrý/á, tak si to představ jako síť navrženou tak, aby přijímala informace, učila se z nich a využívala tyto znalosti ke zlepšení jakéhokoli úkolu, který jí byl zadán... a to tím nejsamostatnějším způsobem. Ale vždy jen na základě lidského zadání.
Kdo si s ChatGPT už hraje nebo ho využívá pracovně, tak ví, že má svá omezení.
Ale Auto-GPT jde ještě o krok dál. Je prý hodně soběstačný. Dokáže "sám sobě dávat podněty", a zcela mění způsob, jakým o této technologii přemýšlíme a jak s ní pracujeme.
Auto-GPT je schopen provádět úkoly, jako je například naplánování příspěvku na sociální síti a napsání příslušného popisku k němu, aniž bys mu to musel/a ručně nařizovat (samozřejmě, že se sám připojí i do účtu na sociální síti). A to je v podstatě velmi jednoduchý úkol pro Auto-GPT.
Další zajímavou funkcí Auto-GPT je jeho dlouhodobá paměť (víme, že ChatGPT občas zapomíná o čem je vlastně “řeč”). Nebo integrace převodu textu na řeč. Díky tomu působí Auto-GPT mnohem více jako umělá inteligence vytvořená pro interakci s lidmi.
Auto-GPT je tzv. open source, takže každý si může zdrojový kód stáhnout a upravit a modifikovat podle svého. Jo, i ty - tady. Pokud ovládáš Python - jazyk, ve kterém je Auto-GPT napsaný.
Na Twitteru už třeba proběhlo info o jeho modifikaci "Ecommerce-GPT". Jejím cílem je autonomně rozvíjet a provozovat eshop s cílem zvýšit čistý zisk. A těch úprav lze najít desítky.
Brutální. Když si člověk představí, co všechno nás čeká, tak… no prostě brutální.
Chtělo by to panáka.
Alkohol ne! Raději knihu! Nebo rovnou celý Svět knihy
Čteš rád/a?
Já ano.
Takže se každoročně těším na květnovou akci Svět knihy.
Letos se tahle knižně orgastická paráda koná 11. - 14. května na obvyklém místě - na Výstavišti v pražských Holešovicích.
Svět knihy nabízí nejen prodejní výstavu knih, ale hlavně spoustu doprovodných akcí a to jak pro čtenáře tak i pro autory. Jejich program najdeš zde a určitě je dobré si předem udělat rezervaci na ty, které tě zajímají. Prostory holt nejsou nafukovací.
Jak číst pohodlně dlouhá vlákna na Twitteru
Používáš Twitter, líbí se ti dlouhá vlákna (kterými lze šikovně obejít omezení na počet znaků příspěvku a pořádně tak vysvětlit téma), ale špatně se ti čtou?
Díky službě Thread Reader App si je můžeš sloučit dohromady a přečíst si je jako článek. Tak, jak jsme všichni navyklí číst.
Kam na výlet? Na Hradčany! Tedy letiště Hradčany
O víkendu jsem byl poprvé v oblasti Ralska a když jsem si před výletem studoval, kam se tam podívat, tak jsem objevil letiště Hradčany. A spoustu příběhů o tom, jak se za posledních 85 let proměnilo.
Vznikalo na konci 30. let, během války ho využívali Němci, pak naše armáda a po roce 1968 sovětská. Po jejím odchodu v 90. letech zůstalo letiště opuštěné a těch posledních zhruba 50 let "správy" je na letišti vidět.
Když navštívíš prostor letiště, tak najdeš nejen svého času jednu z nejdelších přistávacích ploch v Evropě (dokonce se spekulovalo, že zdejší letiště sloužilo jako záložní pro přistání sovětského raketoplánu Buran), ale i spoustu hangárů (mnohé z nich dodnes slouží nejrůznějším účelům), ale také spoustu polozbořených či úplně zbořených staveb.
Stejně jako v nedaleké Ploužnici, kde není problém najít opravený panelák a vedle něj totálně rozkradenou ruinu.
Letiště Hradčany (a vlastně celá oblast bývalého vojenského prostoru) má své kouzlo.
Mimochodem, spoustu tipů na výlety najdeš ve FB skupině Na cestách po Česku.
A raději nebo do Polynésie?
Pokud máš času a financí, tak můžeš vyrazit i někam dál než jen do Ralska. Třeba jako moje kamarádka Šárka Morávková, která se splnila svůj celoživotní sen a vyrazila si do Francouzské Polynésie.
A napsala z toho prima cestopis.
Je to delší čtení, ale cestovatele bude fakt bavit.
A na závěr jedno provozní upozornění. Příští týden si 5 tipů od Petra dá pauzu. Další tedy ve svém inboxu najdeš za 14 dní - 28. dubna.
Do té doby se měj krásně!
Petr
P. S. Víš, co mi udělá radost? Když dnešní tipy doporučíš svým kamarádům. Stačí to udělat tímto tlačítkem. To bude úplně nejlepší a já ti za to děkuji!