5 tipů od Petra, 31. 7. 2020
Ahoj,
zdravím tě (asi) někam k vodě, protože kde jinde trávit horké dny, které nás teď provází? Věřím, že ti je zpříjemní i nové vydání 5 tipů od Petra :-)
Začnu tipem, který ocení uživatelé prohlížeče Chrome. Pokud mezi ně patříš a chceš vidět, jak intenzivně používáš konkrétní weby, tak jdi na adresu chrome://site-engagement/
Poslední roky tak trochu flákám jeden ze svých koníčků - šachy. Dřív jsem hrál v podstatě pořád nějaký turnaj, teď už hraju jen soutěže družstev. A k tomu občas sleduji šachové přenosy na Youtube. Jo, fakt jsou a ty, co dělají v Saint Louis Chess Club jsou geniální! Jedním z jejich hlavních moderátorů je i velmistr Maurice Ashley (mimochodem, do šachové historie se zapsal tím, že se v roce 1999 stal prvním černošským velmistrem) a partie vysvětluje tak, že není potřeba být šachu nějak extra znalý, abys je chápal(a). Maurice Ashley a další můj oblíbenec Tim Ferriss spolu spáchali rozhovor, který si můžeš poslechnout na Timově podcastu (anglicky). Kromě šachu šla řeč i o "trash talku" v životě i ve sportu, vzdělávání, biografiích, které stojí za to si přečíst...
U Maurice ještě zůstanu a hodím sem jeho citát z rozhovoru: "Jakmile se dostaneš na vrchol hory, rozhlédneš se a máš možnost se pokochat. A co teď? Jasně, super výhled. To je skvělý. Jak dlouho zůstaneš na vrcholu? Potřebuješ další horu."
Spotify asi není potřeba představovat. Používáme ho všichni, že? Abys ze Spotify dostal(a) maximum, mrkní na článek 9 tipů a triků pro používání aplikace Spotify.
A dnes ještě jeden rozhovor. Daniel Stach je jedním z našich nejlepších moderátorů. Profík každým coulem. Rozhovory, které vede se svými hosty například v rámci svého pořadu Hydepark Civilizace na ČT24, nemají u nás konkurenci. A příjemný je i mimo obrazovku, což jsem měl osobně možnost poznat při nedávném krátkém setkání. Tentokrát se ale stal zpovídaným a tak si můžete pustit rozhovor, který s ním udělal Jaromír Bosák v rámci svého pořadu "Ušák".
Vrátím se ještě k minulému týdnu, kdy jsem psal o tom, jak vytvářet osobní vize nebo plány do budoucna. Pro ty, kteří do tohoto emailu mezitím přihlásili a neměli možnost si přečíst původní tip, ho sem dávám ještě jednou: Četl jsem o zajímavém postupu při vytváření plánů do budoucna. Nebo třeba i osobní vize. A to sice, že to nepostavíš tak, co chceš/děláš, ale opačně. Že si nadefinuješ, co nechceš, co neděláš. Například: "nebudu se účastnit akcí, co mi nic nedávají", "nebudu pomlouvat ostatní", "nebudu ten, kdo nedodrží slovo", "nebudu ten, kdo dělá ______ (doplň si sám/sama)". Jde o to, že eliminuješ některé věci a z toho ti vyjde to, co chceš, kdo chceš být, čeho chceš dosáhnout. Jinými slovy, vědět, kdo jsem vychází z toho, že vím, kdo nejsem.
Napsala mi Pavla Sazamová správnou připomínku, že "lidský mozek neslyší NE :) Proto, když maminka říká svému dítěti: "NEchoď tam, spadneš", tak to dítě tam spíš jde a samozřejmě, že spadne. Proto je lepší vše převádět do pozitivna".
Má 100% pravdu a mě mrzí, že jsem to tak jasně nenaformuloval do svého tipu před týdnem. Přes vydefinování toho, co nechceš dělat, čím nechceš být, se dostaneš k tomu, co chceš dělat, čím chceš být. Teprve to si zaznamenáš a z toho vytváříš finální podobu své vize nebo plánů. Prostě vždy v pozitivním duchu. Zapomeň na předponu "ne-"!
Příští týden si dovolím ještě jednu krátkou dovolenou, tak další várku 5 tipů čekej za dva týdny! Do té doby se měj skvěle!
Petr
P. S. Jestli se ti tyhle tipy líbily, přepošli je, prosím, svým kamarádům a nebo jim rovnou řekni, ať se na www.petr-slavik.cz přihlásí k jejich odběru. To bude úplně nejlepší a já ti za to děkuji!