5 tipů od Petra, vydání #115
Dnešní menu: Nálož novinek od ChatGPT. Přednáška o teorii her. Jak vydělávat s pomocí AI? Canva a výstupy z jejího video AI. Ponoření to tajů personal knowledge managementu.
Na úvod se ti musím omluvit za pauzu od vydání posledních 5 tipů od Petra. Ano, zválcovala mě práce a vánoční kampaně klientů. Snad ti obsah dnešního vydání to čekání aspoň trochu vynahradí (a i proto toto vydání vychází trochu netradičně už ve středu, abych ti aspoň trochu zkrátil čekání do pátku). Začnu rovnou největší bombou tohoto týdne.
Úžasné novinky ze světa ChatGPT
V úterý se konal keynote na vývojářské konferenci OpenAI. Ano, to jsou ti, kteří mají na svědomí ChatGPT. A byla to tedy jízda. Po tomto večeru totiž už nebude svět kolem ChatGPT jako dřív.
Co vše bylo oznámeno?
Model GPT-4 Turbo zvládne udržet delší kontext generovaného textu (až 16x více než dosud). Zároveň bude mít znalosti z reálií skutečného světa do dubna 2023. Zatím.
Pokud používáš ChatGPT přes jeho API, tak získáš 2x větší limity.
ChatGPT už bude mít přímo v sobě zakomponovanou volbu modelu pro “danou práci” a nebude už potřeba ručně nastavovat třeba použití DALL-E nebo Browsingu.
Velmi zajímavým bodem je tzv. “copyright shield”, kdy se OpenAI zavazuje bránit své klienty při jakýchkoli sporech souvisejících s copyrightem. Na to jsem fakt zvědavý, jak to bude v praxi probíhat.
A ještě zajímavějším bodem keynote bylo představení GPTs - verzí ChatGPT přizpůsobených pro konkrétní účely. GPTs lze snadno vytvářet přímo prostřednictvím komunikace s modelem pomocí jednoduchého nástroje GPT Builder, a to bez potřeby programování. Během keynote byly ukázány 3 GPTs, které už připravili někteří partneři – Canva (generátor grafiky přímo z rozhraní ChatGPT), Zapier (automatizace), Code.org (plánování vyučovací hodiny). Evidentně si každý budeme moci udělat svoji verzi ChatGPT. Tohle bude mazec.
Navrch bude v dohledné době spuštěn GPT Store, kde bude možné GPTs publikovat a vyhledávat.
Ufff… Hustýýýýýýý, co? :-)
Jo a tady je video z keynote ;)
Pozvánka na přednášku o teorii her
Teorie her je matematická záležitost, která mě zatím víc zajímá, než bych ji rozuměl. A i proto se těším na páteční přednášku René Levínského: Je potřeba, abych si pamatoval víc než ty? - O omezené racionalitě v teorii her.
Zajímá i tebe tahle disciplína aplikované matematiky?
Jak hovoří anotace přednášky, tak René Levínský divákům ukáže, jak je v situaci s malým počtem hráčů důležité uvažovat o možném chování protihráče, zjistí, jak je ekonomie blízká psychologii a dalším oborům. Také je seznámí se základními metodami experimentální teorie her a navíc dojde přímo během přednášky i na jeden experiment a jeho následný rozbor.
Vysílá se na Youtube v pátek 10. listopadu od 17:05 hod. na této adrese.
Případně můžeš vyrazit i mezi lidi - přednáška se koná v učebně B14 Přírodovědecké fakulty UK, Benátská 2, Praha 2 a je přístupná veřejnosti.
Jak vydělávat s pomocí AI
Na YouTube ještě zůstaneme. Vezmu tě totiž na návštěvu k Alekovi, který točí videa o tom, jak lze AI využít k vydělávání peněz.
Ukazuje využití AI při výrobě digitálních produktů, ale i těch reálných a “návody” jsou to minimálně inspirativní.
Na delší podzimní večery si myslím, že to je fajn program.
Jakou grafickou AI používáš?
Dost tu píšu o AI nástroji na generování grafických výstupů Midjourney. Ale… Jaké grafické AI vlastně používají čtenáři 5 tipů od Petra? Je Midjourney zrovna ten nástroj, který je pro ně zajímavý?
Zahlasuješ, prosím, v anketě, abych měl jasněji?
Jak vypadá AI video z Canvy?
Canva se hodně snaží stát se “all-in-one” nástrojem v oblasti tvorby grafiky a samozřejmě, že k tomu zapojuje i AI (přes své “Magic” funkce).
Jen… občas jsou ty její výstupy ještě nepřesvědčivé.
Což nepíšu proto, abych ji hejtil (i když - hejty nasbírají vždycky nejvíc lajků :-)), ale jako takovou poznámku k tomu, že použití AI (naštěstí stále?) neznamená to, že dostaneme hotový výstup, který nemusíme kontrolovat a případně zeditovat.
I když… tyhle žirafy z Canvy by asi ani dost dobře zeditovat nešly:
Na druhou stranu, přírodu bez zvířat Canva AI umí celkem pěkně:
Rozhovor o personal knowledge managementu
Jednou z největších postav české scény věnující se personal knowledge managementu (správa osobních znalostí) je Eliška Šestáková. Už nějakou dobu píše svůj blog, kde celé téma rozebírá ve velmi hutných článcích.
Nyní s ní projekt Na volné noze vydal skvělý a neméně hutný rozhovor nejen na téma personal knowledge managementu, ale i praktické práce s AI. Připrav si 5 a čtvrt hodiny a hurá do toho! Rozhovor najdeš zde.
Tak a jsme na konci. Snad se ti toto vydání 5 tipů od Petra zamlouvalo.
Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš mě podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek použiji na čerstvou dávku kofeinu pro povzbuzení při psaní! :-)
Užij si prima zbytek dne!