5 tipů od Petra, vydání #117
Dnešní menu: Jak na přepis řeči do textu. Nebo rozpohybování statických obrázků. AI generování hudby. Nebo obrázků s texty. Jak se dostat legálně k e-knihám.
Minulé 2 týdny jsem trávil v Andalusii na napůl pracovním a napůl dovolenkovém pobytu. Kdo čte 5 tipů od Petra delší dobu, tak ví, že občas udělám “speciální vydání”, kde se pověnuji místům, která jsem na dovolených/prodloužených víkendech navštívil a která bych doporučil k návštěvě.
Tak se rovnou zeptám.
Přepis řeči do textu snadno a rychle. A zdarma
AI je super, ale ne na vše ho potřebuješ. Takový běžný převod řeči do textu velmi pěkně zvládají jak Google Docs, tak i Microsoft Word.
V Google Docs stačí si v menu Nástroje zvolit položku Hlasové zadávání a pak už jen kliknout na ikonku mikrofonu, která se ti objeví na monitoru.
Výsledky jsou překvapivě přesné a asi tu začnu využívat častěji.
Upřímně řečeno, už aby to Google implementoval i do prostředí Gmailu.
Podobně jednoduché je to i v prostředí MS Word, pokud ho používáš. Stačí kliknout na “Diktovat” v menu, pak na ikonku mikrofonu a diktuješ. I Word je velmi dobrý v rozpoznávání a přepisu řeči.
A pro jistotu dodávám, že mluvu i přepis jsem zkoušel v češtině.
Kde generovat obrázky s textem?
Že se pomocí AI špatně generují obrázky s texty, je obecně známo. Objevil jsem ale nástroj Ideogram, který při troše snahy dává celkem dobré výsledky. Rozhodně to ale zatím(?) není tak, že by Ideogram vrátil text dobře na první pokus. A česká diakritika mu také dělá problémy. Nicméně… Víme, jak rychle běží svět AI a za pár týdnů může být vše jinak.
Že by tohle byla první vlaštovka z mého merche? :-)
Ideogram je zatím(?) zdarma. A dají se s ním dělat i velmi povedené netextové obrázky. Však se přesvědč sám/sama v galerii Top výtvorů.
Rozpohybuj statické obrázky
Nástrojem, který slouží k aspoň mírnému rozpohybování statických obrázků je LeiaPix.
Stačí to něj nahrát obrázek, zvolit z pár parametrů a je to. I verze zdarma pak umí export v rozlišení 720px bez vodoznaků a podobných omezení.
LeiaPix tak může být zajímavou alternativou k RunWay, o které jsem psal minule.
Posílám pěknou písničku
A ještě jeden AI nástroj. Aby byla změna, tak Waveformer není o grafice, ale zaměřuje se na generování hudby. I on je zdarma a po zadání promptu a požadované délky ukázky vygeneruje muziku “na přání”.
Tvrdší hudba mu moc nejde (a nebo jsem neměl dost trpělivosti na to, abych z něj dostal nějaký pěkný metalový riff), ale třeba baroko se mu povedlo celkem dobře.
Jak se dostat k e-knihám legálně a téměř zdarma?
Jeden tip na zimní večery, kdy se člověku nechce ven a raději by si přečetl knížku. Ve veřejných knihovnách je totiž k zapůjčení docela hodně e-knih.
Jak se k nim dostat je pěkně popsáno v článku A to víte, že si můžete půjčovat e-knihy „zdarma“?
Tak co, kdy ty si “půjdeš” vypůjčit e-knihu?
Moc ti děkuji za přečtení dalšího vydání 5 tipů od Petra (to v knihovnách ještě nemají :-))
Pokud mě budeš chtít podpořit při dalším psaní, můžeš tak učinit jednorázovým příspěvkem na této stránce. Jeho výši si zvol podle tvého uvážení. Předem ti děkuji za jakoukoliv ze zvolených variant.
Užij si krásný víkend!