5 tipů od Petra, vydání #123
Dnešní menu: 2 novinky od ChatGPT + ukázka. Androidi pro domácnosti jsou (prý) za dveřmi. Boží meteomapa. A teplé oblečení do zimy. Obojí prostě musíš mít. Pozvánka na webinář Midjourney.
ChatGPT má slibovaný GPT Store
Dnes začnu novinkami ze světa ChatGPT, kde se v posledních dnech krásně urodilo.
Nejprve se mrkneme na GPT Store.
Jen poznámka - pro to, aby ses do něj dostal/a potřebuješ placenou verzi ChatGPT 4.
ChatGPT Store je katalogem veřejně dostupných GPT asistentů, kde si uživatelé mohou vybírat z různých kategorií asistentů vytvořených pro specifické účely nebo obory.
K dispozici jsou například kategorie:
doporučované
populární
od tvůrců ChatGPT
pro lepší práci s DALL-E
psaní
produktivita
výzkum a analýzy
programování
vzdělávání
lifestyle
Pro vyzkoušení (pro mě) nových GPTs jsem si vybral ten, co se jmenuje Diagrams: Show Me (najdeš ho v katalogové sekci Produktivita). Řekl jsem si, že by se mi mohla hodit taková myšlenková mapa k přípravě webináře (víc se dozvíš na konci tohoto vydání 5 tipů od Petra). No a výsledek je tedy na první pokus hodně použitelný!
ChatGPT spustil službu pro týmy
OpenAI (tvůrce ChatGPT) pustilo tento týden do světa také ChatGPT Team. Ano, název je jasný - jde o ChatGPT pro pracovní týmy. Tedy nejen pracovní. Prostě pro týmovou spolupráci.
ChatGPT Team nabízí přístup k pokročilým modelům, jako je GPT 4 a DALL-E 3, a i nástroje pro pokročilou analýzu dat. Součástí je i možnost vytvářet své vlastní Chat GPTs. Což vše už známe z klasického tarifu pro jednotlivce.
Týmový však navíc (a logicky) zahrnuje také společný pracovní prostor a nástroje pro správu týmu. K dispozici je také dvojnásobně větší množství dotazů.
Pro firmy bude určitě důležité info, že model se neučí na obchodních datech uživatelů. Což je prima, protože jinak by se využití v rámci firem dost zkomplikovalo.
A cena? V rámci tarifů ChatGPT standardně lidová - 25 USD měsíčně za uživatele při roční platbě (nebo 30 USD měsíčně při platbě měsíční).
NEO do každé domácnosti!
O AI píšu z víceméně pohledu uživatele počítače/mobilu, ale je fakt, že umělá inteligence proniká snad do úplně všeho. Jen ty odpadky musím vynášet stále sám :-)
Názornou ukázkou, kde všude AI už dnes může fungovat, je společnost 1X Technologies. Tihle Norové se specializují na vývoj a výrobu androidů. Jo, těch robotů, co vypadají jako my, lidé.
O tom, že jim to funguje, svědčí i to, že dvoukolový model s názvem EVE, již “pracuje” v továrnách a jako bezpečnostní hlídka. Hustý, co?
Si to představ. Jdeš si v noci v klidu vykrást nějakou továrnu a najednou na tebe vykoukne obličej z obrázku. Nevím, jak ty, ale já bych se asi… prostě vzal nohy na ramena :-)
Ale počkej, to není vše!
Novější model NEO je už navržen tak, aby chodil a pohyboval se jako člověk a pomáhal při domácích pracích.
Navíc lehce prosáklo (i když tweet už víceprezident 1X Technologie smazal), že modely NEO bude možné "brzy" zakoupit pro domácí použití.
Takže… bych možná s těmi odpadky nemusel chodit :-)
Zajímá tě meteorologie? Tohle musíš mít!
V novém roce je potřeba nový koníček (ber to s nadsázkou, na druhou stranu není špatné si rozšířit nebo obnovit obzory v nové oblasti) a tak jsem se začetl do skvělé knihy Hradla, volty, jednočipy od Martina Malého (na odkazu zdarma jako legální pdf; jinak ji tištěnou koupíš na různých místech po netu) a snažím se si osvěžit bastlířské geny, které od doby průmyslovky dost zakrněly.
Koukám, jak se to celé posunulo a co vše je dnes pro bastlíře (dříve se říkalo “kutily”, ale i tady jde vývoj kupředu :-)) k dispozici. Od jednoduchých věcí až po nejrůznější vývojové desky, se kterými jdou fakt pěkná “kouzla”.
A tohle… tohle je prostě boží a jakmile to půjde, tak to nutně potřebuji doma (slyšíš, Ježíšku? Nebo klidně někdo jiný :-)) Ta krásná LED meteomapa (viz odkaz v předchozí větě) byla představená na aktuálním veletrhu CES 2024. Snad to bude mít i nějaký programovatelný vstup.
Ať ti prdka nemrzne :-)
V počasí, které aktuálně panuje, se ti může hodit následující tip.
Pan Skrblík sdílel na Xku (ex-Twitter) tip na zimní oblečení do přírody, ve kterém se člověk ani nepotí a ani mu není zima.
Je založené na systému Extended Cold Weather Clothing System (ECWCS), který využívá pro své vojáky americká armáda a jeho třetí generace umí chránit až do teplot -50 °C.
Webinář pro nováčky ve světě Midjourney
Na závěr si dovolím pozvánku na můj webinář “Midjourney pro začátečníky”, který proběhne ve středu 7. února od 20 hod.
V případě, že s Midjourney ještě nepracuješ (je tu vůbec někdo takový? :-)), tak doraz. Ukážeme si na něm, jak se s Midjourney pracuje, jak používat/psát prompty a jejich parametry a jak kromě dalšího i to, jak grafickou AI využívat v praxi.
Pokud mě budeš chtít podpořit při dalším psaní, můžeš tak učinit jednorázovým příspěvkem na této stránce. Jeho výši si zvol podle tvého uvážení. Předem ti děkuji za jakoukoliv ze zvolených variant.
A skvělý víkend ti přeji!