5 tipů od Petra, vydání #144
Dnešní tipy: Soutěž pro tvůrce AI hudby. AI objevuje antibiotika. Nahradí nás AI na Zoomech? Jak správně zadat poptávku na nový web. Objev šifru Mistra Jana Husa!
Vydělávej skládáním AI hudby!
Minule jsem v závěrečných jednovětkách zmiňoval Suno a dnes s ním začnu.
Suno totiž vyhlásilo soutěž pro tvůrce hudby pomocí tohoto nástroje! A ve hře je celkem… sedíš?
Jeden… milion… .dolarů!
První kolo soutěže odstartovalo 1. června a tvůrcům 500 nejlepších skladeb vytvořených pomocí Suno během června bude vyplaceno prvních 100 000 dolarů z celkového výherního fondu.
To dává tušit, že tahle soutěž tu s námi pár měsíců bude :-)
Podrobnější podmínky, včetně systému hodnocení, najdeš tady.
AI zachraňuje životy
AI nemá využití jen v tom, že si s ní složíme hudbu, nakreslíme/rozpohybujeme obrázek nebo napíšeme diplomku ;) Samozřejmě, že se s ní dají dělat i mnohem užitečnější věci.
Vědci právě publikovali novou studii, v níž podrobně popsali využití umělé inteligence k předpovědi téměř 1 milionu nových antibiotik ukrytých v drobných mikrobech po celém světě, čímž odhalili nové potenciální způsoby léčby bakterií a superbakterií.
A všichni asi víme, že léčba současnými antibiotiky je čím dál víc obtížnější díky tomu, že na ně bakterie přestávají reagovat.
Jak to využití AI vědci probíhalo?
Vědci použili umělou inteligenci k analýze veřejně dostupných dat o více než 100 000 různých genomech a metagenomech.
Pak umělá inteligence předpověděla, které části mikrobiálních genomů by mohly potenciálně produkovat antibiotické sloučeniny, a vytvořila seznam téměř milionu kandidátů.
V laboratoři bylo testováno 100 kandidátů na léčiva předpovězených umělou inteligencí, přičemž 79 z nich bylo potenciálním antibiotikem.
Výsledky jsou prý „největším objevem antibiotik v historii“, který urychlil proces z let na pouhé hodiny.
Originální článek najdeš zde.
Nechce se ti na online meeting? Pošli tam své dvojče!
Ale tohle už je hodně divoké!
Tvůrci aplikace Zoom (kdo by neznal standard ve světě online hovorů) samozřejmě přemýšlí nad jejím dalším vývojem.
CEO společnosti Eric Yuan se v rozhovoru pro The Verge pustil do pořádného fantazírování.
Hovořil v něm o přechodu společnosti z videokonferenční aplikace na komplexní platformu pro spolupráci na pracovišti se zaměřením na integraci umělé inteligence.
Konkrétně to znamená třeba co?
Yuan má vizi implementace AI do Zoomu a to až tak, že by se vytvářela „digitální dvojčata“, která se budou účastnit schůzek a rozhodovat jménem uživatelů. Tím se má uvolnit více lidského času na důležité úkoly. Ehm, že by meetingy nebyly až tak zásadní pracovní aktivitou? ;)
Ale na vážnější téma - musím přiznat, že tahle praktická aplikace AI trochu děsí už i mě :-) Jak se na to díváš ty?
Máte strukturovanou poptávku na web? A mohl bych jí vidět?
Tohle je boží a každá firma, která uvažuje o tom, že si nechá udělat webové stránky, by to měla mít!
Mluvím o strukturované poptávce na web. Zadání, co to má umět (na detailech v této části nešetřit!), požadavky na technické záležitosti webu, samozřejmě rozpočet, termíny apod.
Ač se to nezdá, tak to ani v roce 2024 fakt není od zadavatelů standardem. Plním tak nevděčnou osvětovou roli a proto je to i součástí tohoto vydání 5 tipů od Petra :-)
Výše odkazovaný “vzor” je sice psaný pro obecní web, ale velmi snadno si ho lze přizpůsobit pro jakýkoli jiný web.
Díky za tenhle tip patří Martinu Koptovi, který na Substacku vydává
Šifra Mistra Jana Husa
A jeden tip na víkendové poslouchání. Na Lupě vyšel rozhovor s kryptologem Pavlem Vondruškou o historii používání šifer na území Čech, o pokusech o využívání AI při rozkódování šifer, o šifře Mistra Jana Husa atd. Tahle témata mě fakt baví.
Příští týden pak na Lupě vyjde ještě druhá část tohoto rozhovoru. Těším!
Jednovětka na závěr
Stability AI představila nový model Stable Audio Open, který umožňuje vytvářet krátké zvukové ukázky (maximum je zatím nikterak závratných 47 sekund) a zvukové efekty z textových promptů. Zajímavostí je, že model byl vycvičen na datech z FreeSound a Free Music Archives, aby se předešlo problémům s autorskými právy.
Díky ti za přečtení toto vydání 5 tipů od Petra! A užij si prima víkend!
P.S. Další tvorbu 5 tipů od Petra, můžeš podpořit na tomto odkazu jednorázovým příspěvkem podle tvého uvážení. Já ti za to předem moc děkuji a slibuji, že tvůj příspěvek použiji na čerstvou dávku kofeinu pro povzbuzení při psaní! :-)